Translate

24 Ocak 2012

İLK BELGESEL KÜTÜPHANESİ
TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL BELGESEL KÜTÜPHANESİ

ARŞİVİST İLE YERLİ BELGESEL DÜNYAYA AÇILACAKBenim de üyesi olduğum Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (BSB), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk dijital belgesel kütüphanesi ‘Arşivist’ projesi 24 Ocak Salı günü düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. Elmadağ’da bulunan Arşivist ofisimizde basın mensupları ile bir araya geldik ve proje hakkında bilgi verdik...Türkiye’de belgesel sinemanın ilk dijital görsel arşivini oluşturarak sektöre ilgi çekmek, belgesel sinema konusunda farkındalık yaratmak, uluslararası yayıncılık ve dağıtım sektörleriyle entegre bir iletişim altyapısı oluşturmak, amatör ve profesyonel belgeselcilere araştırma kolaylığı sağlamak, pazarlama, satış ve dağıtım mekanizmaları oluşturmak, yaratıcı insan gücü yetiştirmek gibi pek çok amacı bulunan Arşivist ile arşivlerde bekleyen en az 3.000 belgesel koruma altına alınacak.


Arşivist her şeyden önce belgesel ürünleri topluca koruyacak, aralarında format birliği sağlayacak, yayın ve gösterim çıkışları için sorunsuz ve kaliteli kopyalar oluşturacak bir merkez olacak.BSB'nin Yönetim Kurulu Başkanı, bizim sevgili "Hocamız" Hasan Özgen, basın toplantısında şu bilgileri verdi: "Bu proje sayesinde belgesel sinemanın imkânları genişletilip, yeniden üretim şansı yaratılacak. Festival-market gibi pazarlama eylemlerine de destek sağlanacak. Arşivist dijital yayıncılık için ciddi bir gereksinim olan içerik sağlayıcı işlevine sahip olacak. "Seyret-öde" sistemine geçmemizi kolaylaştırarak belgesel severlere dilediğince ve dilediği zamanda belgesel film seyretme şansı verecek. Bu anlamda Arşivist, belgesel sinemayı izleyicisiyle buluşturma projesi olarak da görülebilir.”3.000 Belgesel dijital ortama aktarılacak
Geçen yıl temmuz ayında altyapı çalışmaları başlayan Arşivist’te Full HD tabanlı kurgu üniteleri, Digital Betacam, Betacam SP, DVCAM, HDV, MiniDV okuyucuları ve arşiv izleme üniteleri bulunuyor. Arşivist ekibindeki arkadaşlarımız bir yıl içinde 600’ü aşkın filmi dijital kütüphaneden yararlanmak isteyenlerin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

 
 Fotoğraflar: Emel Coşkun
2012Hiç yorum yok: