Translate

10 Şubat 2013

Bir aile filmi...


BENİM ÇOCUĞUM
bir aile filmi

2013 • 82 dakika  • Renkli •  Türkçe

           
Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel
veya trans olduğunu açıklarsa ne olur?


Çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne - babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum”, ocak ayında tamamlandı. Yönetmenliğini Can Candan'ın üstlendiği, 82 dakikalık belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.

www.benimcocugumbelgeseli.com


Yönetmen: Can Candan
Yapım: Surela Film
Yapımcılar: Can Candan, Ayşe Çetinbaş, Gökçe İnce
Ortak Yapımcı: H. Metehan Özkan
Görüntü Yönetmeni: Oğuz Yenen
Ses: Öğünç Hatipoğlu
Kurgu: Gökçe İnce
Yardımcı Yönetmen: Boysan Yakar
Danışmanlar: H. Metehan Özkan, Mehmet Tarhan
Tanıtım: Media Partner İletişim Danışmanlığı / Mehtap Doğan


Filmdeki Ana Karakterler 
(Anne Babalar) Ömer Ceylan, Şule Ceylan, Günseli Dum, Pınar Özer, Sema Yakar, 
Nilgül Yalçınoğlu & Zeki Yalçınoğlu. 
(Aktivistler) H. Metehan Özkan, Mehmet TarhanBenim Çocuğum, çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babaya odaklanarak, bu cesur ve ilham veren ebeveynlerin hikayelerini seyirciye taşıyan uzun metraj bir belgesel. İzleyiciyi İstanbul’daki beş eve götüren belgeselde, LGBT bireylerin aileleri çocuklarının kendilerine açılma dönemlerinden aktivist olma süreçlerine kadar neler yaşadıklarını bütün samimiyetleriyle seyirciye aktarıyorlar. 


Ailelerin inkar edişlerini, travmalarını, çaresizliklerini, korkularını, utanmalarını ve kabullenme süreçlerini paylaştıkları film seyirciyi bilinmeyen ve beklenmedik hikayelerle buluşturuyor.


  

Benim Çocuğum isimli uzun metraj belgesel, 19 Şubat, Salı günü, Atlas Sineması'nda organize edilecek galayla seyircisiyle ilk kez buluşacak. Filmin halka açık ilk gösterimi ise 21 Şubat Perşembe günü, !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında, İstinye Park'ta yapılacak.  


Yönetmenliğini Can Candan'ın üstlendiği, 82 dakikalık belgeselin basın gösterimi ise 12 Şubat Salı günü, Fransız Kültür Merkezi'nin projeksiyon sistemi yenilenen sinema salonunda gerçekleştirilecek. Muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimlerini aktaran filmin gösterimi saat 10:30'da başlayacak.Ocak 2008’de Lambdaİstanbul LGBT Dayanışma Derneği çatısı altında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ebeveynin bir araya gelmesiyle ilk filizlerini atan LİSTAG, çocukları LGBT  (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) olan anne babalar ve aile yakınları için çalışan bir dayanışma ve destek grubu.Her hafta gruba yeni katılan bireylerle tanıştıkları ve etkinlikler planladıkları toplantılar, ayda bir kez de LGBT bireylerinin aileleriyle bir araya geldikleri yemekler düzenleyen LİSTAG üyeleri, her ayın ilk perşembesi Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) gönüllü psikiyatrları ve psikologlarıyla bir araya gelip, biyolojik cinsiyet, cinsel kimlik, cinsel yönelim, cinsel rol ve davranış, toplumsal cinsiyet gibi kavramlar üzerine tartışıyorlar.


Her ayın üçüncü cumartesi Lambda Kültür Merkezi’nde “açılma” toplantılarına katılan aileler aynı zamanda toplumda görünürlük kazanabilmek amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin düzenlediği panel ve söyleşilerde de yer alıyorlar. 


2008’den beri Onur Haftası Yürüyüşleri’nde en çok dikkat çeken gruplardan biri olan LİSTAG'ın üyeleri İtalya’daki AGEDO, Almanya’daki BEFAH, İngiltere’deki FFLAG ve İspanya’daki AMGYL ile ortak toplantılar düzenliyorlar.
Aile  kavramını yeniden tanımlamak…


Geleneksel aile kavramına alternatif bir yaklaşım sunan LİSTAG’da örgütlü anne-babalar, bocalayarak, kabullenerek, çaba harcayarak, yeniden keşfederek ama en önemlisi “karşılıksız severek” kan, toprak bağı gibi yollarla gelen geleneksel aile kodlarını sorgulamayı başardı.Yarattıkları bu yeni aile kavramını, Judith Buttler’ın “performatif” (edimsel) kavramına gönderme yapan “emek harcayınca hayat bulan aile” olarak tanımlamak mümkün.


LİSTAG'lı aileler katıldıkları her toplantıda ve yürüyüşte LGBT çocuklarının yanında durarak “başka bir aile mümkün” ve “çocuğumun yanındayım!” mesajlarını verdiler.
can candan 
yönetmen

Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan lisans derecesini ABD’de Hampshire College'dan sinema-televizyon dalında, sanatta yeterlik (doktora seviyesi) diplomasını da yine ABD’de Temple Üniversitesi’nden film ve medya sanatları dalında aldı. Yönetmenliğini yaptığı belgeseller Boycott Coke (1989), Exodus (1991), Duvarlar, Mauern, Walls (2000) ve 3 Saat (2008) festivallerde, galerilerde, televizyonlarda, konferanslarda, üniversitelerde gösterildi, çeşitli ödüller kazandı. 2000 yılına kadar ABD'de, sonrasında da Türkiye’de çeşitli üniversitelerde ve eğitim kurumlarında film - medya sanatları üzerine dersler veren Candan, 2007’de Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim kadrosuna katıldı. Benim Çocuğum, Belgesel Araştırmaları Merkezi docİstanbul’un kurucularından olan Candan'ın üçüncü uzun metraj belgesel filmi.         


MEHTAP DOĞAN / BASIN DANIŞMANI    
Media Partner İletişim Danışmanlığı
Şehit Asım Cad. 43/3 Ilgın Han Kat:1 Beşiktaş / İstanbul
T: 212 327 32 46 M: mehtapdogan@mpiletisim.com
   


Hiç yorum yok: