Translate

4 Nisan 2012

BELGESEL SİNEMA

BENİM ÇOCUĞUM

Çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya travesti olan bir grup aile ‘BENİM ÇOCUĞUM’ isimli belgesele yapım sürecinde destek vermek için bir kampanya başlattı. Hedefleri, kitle fonlama yoluyla bağış toplayarak filmi bitirmek!


2008 Yılında LİSTAG (LGBTT Aileleri İstanbul Grubu) adı altında bir araya gelen anne babalar Benim Çocuğum / My Child isimli belgesele konu oluyor.Muhafazakar, homofobik ve transfobik toplumda, ebeveyn, aile ve aktivist olmanın zorluklarını yaşayan, şiddete uğrayan, ayrımcılığa maruz kalan aileler, ilk kez gerçek isimlerini kullanıp yüzlerini gizlemeden kamera karşısına geçtiler. Ancak, çocuklarının cinsel yönelimlerini öğrendikten sonra yaşadıkları zorlukları, mücadelelerini ve dayanışmalarını anlattıkları filmin tamamlanabilmesi için maddi ve manevi desteğe ihtiyaç duyuyorlar.
Yönetmenliğini öğretim görevlisi ve bağımsız belgeselci Can Candan'ın üstlendiği filmin çekimlerine haziran ayında başlandı. Bu belgeselin seslerini daha geniş kitlelere duyurmalarına, toplumsal değişime ve lezbiyen, gey,
biseksüel, transseksüel veya travesti (LGBTT) bireylere karşı şiddetin sona ermesine büyük katkısı olacağına inanan aileler filme destek olmak amacıyla bir kampanya başlattılar. 
Filmin çekim bütçesindeki açığı kapatmak amacıyla başlatılan kampanya 9 Nisan'da sona erecek.  


Kitlesel fonlamayla bağış toplanacak
Belgesel aracılığıyla çocuklarının cinsel yönelimlerini, cinsiyet kimliklerini öğrendikten sonra neler yaşadıklarını, dayanışmalarını tüm samimiyetleriyle paylaşacak olan aileler, “kitlesel fonlama” yöntemiyle bağış topluyorlar. İnternet üzerinden toplanan bu bağışlar 10 dolar gibi cüzi rakamlardan başlıyor. Filme dileyen herkes “az” yada “çok” demeden bağışta bulunabiliyor. Filme katkı sağlayanların isimlerini ya da bağış miktarını açıklamaları gerekmiyor.

Aralık 2011’de başlatılan kampanyaya bugüne kadar 20 ülkeden 200’ü aşkın kişi destek verdi. 9 Nisan’da son bulacak olan kampanyaya www.listagfilm.com adresindeki IndieGoGo bağlantısı aracılığıyla katkıda bulunmak mümkün.

Bağışta bulunmak için
Film hakkında bilgi edinmek için: www.listagfilm.com
Dokuz dilde hazırlanan duyuru metni için: http://listag.wordpress.com/
Facebook sayfasını ziyaret için:  http://www.facebook.com/listagfilm?sk=info

FİLMİN KÜNYESİ
 Yönetmen: Can Candan
Yapımcılar: Gökçe İnce, Ayşe Çetinbaş, Can Candan
Ortak Yapımcı: H. Metehan Özkan
Görüntü Yönetmenleri: Melisa Önel, Oğuz Yenen
Yönetmen Yardımcısı: Boysan Yakar
Proje Danışmanları: H. Metehan Özkan, Mehmet Tarhan1 yorum:

yoldy35 dedi ki...

Yazılarınızı gityat.com ' da paylaşabilir, sitenizi tanıtabilir ve kendi kanalınızı kurabilirsiniz. Sizi de aramızda görmek bizi çok mutlu eder.