Translate

6 Ağustos 2012

FİLM İZLEME KAMPI!

İznik'te, 70 yönetmen…

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından organize edilen 15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde gösterilecek filmlere karar vermek için, 02-05 Ağustos tarihleri arasında İznik’teydik.02 Ağustos Perşembe günü yola koyulduk. 
İznik Bursa’ya 85, Yalova’ya 60 km uzaklıkta... 
İstanbul'dan Yalova'ya leylek, martı ve yunus sürüleri eşliğinde, deniz yoluyla yaklaşık iki saatte gittik. Boyalıca ve Çakırca köylerini geçip İznik'e ulaştık. Internette hakkında pek bilgi bulamayacağınız DSİ Tesisleri’nde kaldık. İzleme Kampı'nı yaklaşık dört yıldır burada yapıyoruz. Yemekleri vasat, odalar rutubetli olsa da izleme yapabilmemiz için çok uygun bir ortamı var. 


 

Odalar rutubetli çünkü gölün hemen kıyısındalar. 
Neyse ki nefis manzaraları var.


27 Eylül - 02 Ekim tarihleri arasında, “Sistem Hatası” başlığı altında gerçekleştireceğimiz festivale bu yıl 400’ün üzerinde film başvurusu oldu. 


Dört günlük izleme kampında, ön elemeden geçirdiğimiz 120 filmi izledik.
Belgesel sinema alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler, yönetmenler ve sinema emekçileriyle birlikte festival programına girecek filmleri değerlendirdik.


Her gün, 9-10 saat süren film izlemeleri yaptık. 
Filmler üzerine uzun uzun tartıştık…


... ve festival programına alınacak filmlerle ilgili son kararı verdik. 


 Filmleri güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıkları savunmaları, insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları, farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde değerlendirdik.

  
Bu yılın teması:
 “Sistem Hatası”
 Geçen yıl “Daralanlar – Dar Alanlar” temasıyla organize ettiğimiz 1001 Belgesel Film Festivali’nin bu yıl ki başlığını “Sistem Hatası” olarak belirledik.

 Festival 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce belgesel filme ev sahipliği yaptı. Çok sayıda belgeselciyi ve belgesel kuramcısını seyirciyle buluşturdu. Bu yıl da önemli konuklarımız olacak.


Şimdiye kadar 58 ülkeden, bin 200’ün üzerinde film gösterdik. 

Bu yıl Türkiye, İspanya, İran, Almanya, Yunanistan gibi dünyanın dört bir yanından gelen filmleri siyah, kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor ve yeşil olmak üzere 7 farklı bölümde izleyeceğiz. Üstelik İstanbul’un iki yakasında yapılacak gösterimler ücretsiz olacak. 

Fotoğraflar
Savaş Güvezne
Farhad Arvazi


Hiç yorum yok: