Translate

1 Ağustos 2012

İZNİK YOLCUSU KALMASIN!


SİNEMACILAR İZNİK’TE KAMPA GİRİYOR


Bu yıl “Sistem Hatası” başlığı altında organize ettiğimiz 
15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali için, Türkiye’nin dört bir yanından belgeselcilerle 2 Ağustos Perşembe günü, İznik’te bir araya geleceğiz. 
Dört günlük BSB İzleme Kampı’nda festivalde göstereceğimiz filmlere karar vereceğiz. 

 **

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından 15 yıldır organize edilen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde gösterilecek filmlere karar vermek için, 02-05 Ağustos tarihleri arasında, 100’e yakın sinemacı İznik’te kampa girecek.

Festivale başvuran 400 film arasından ön elemeyi geçen 120 film, İznik’teki izleme kampında, belgesel sinema alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler, yönetmenler ve sinema emekçileri tarafından değerlendirilecek. Festivalde yer alacak filmler, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıkları savunmaları, insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları, farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde seçilecek.

27 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival bu yıl “Sistem Hatası” başlığı altında organize edilecek. İspanya, İran, Almanya, Yunanistan gibi dünyanın dört bir yanından gelen filmler, İstanbul’un iki yakasında, ücretsiz olarak gösterilecek.

Bu yılın teması “Sistem Hatası
Geçen yıl “Daralanlar – Dar Alanlar” temasıyla organize edilen 
1001 Belgesel Film Festivali’nin bu yıl ki başlığı “Sistem Hatası.”

Şimdiye kadar 58 ülkeden, bin 200’ün üzerinde filmin gösterildiği ve 150’ye yakın yerli ve yabancı yönetmenin İstanbul’da ağırlandığı festivale katılan filmler siyah, kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor ve yeşil olmak üzere 7 farklı bölümde gösterilecek.Hiç yorum yok: