Translate

16 Ekim 2012


HUGHETTE EYÜBOĞLU’YLA
“YAZMA ŞENLİĞİ” BAŞLADI!


Manavgat'tayım... 
Yazma Şenliği için... Bazen gerçekten şanslı biri olduğumu düşünüyorum, 
yolum sık sık güzel insanlarla kesiştiğinden...


Oturma grubu üreticisi Danca tarafından, organize edilen şenlik bugün başladı. 20 Ekim’e kadar da devam edecek... Şenliğin çok önemli bir konuğu var. 1977 yılından bu yana yazmalarla uğraşan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Hughette Bouffard Eyüboğlu, 


1961 yılında Mehmet Eyüboğlu ile evlenen ve 45 yıldır Türkiye'de yaşayan Hughette Eyüboğlu, 1977 yılından bu yana yazmalarla uğraşıyor. 


Anadolu motiflerini, balık, çiçek gibi doğaya ait simgeleri ve köylü kadın figürlerini geleneksel kalıp - kalem yöntemiyle yazmalara uygulayan Eyüboğlu, Bedri Rahmi'nin başlattığı yazmacılık sanatını İskilip’teki sanat atölyesinde devam ettiriyor. Hughette Hanım yaşayan tarih gibi. Aşık Veysel, Ruhi Su, Nazım Hikmet, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi birbirinden değerli isimlerle geçirdiği günleri anlatırken, bir insan nasıl bu kadar mütevazi olur diye şaşıp kalıyorsunuz. 
Bizim Hughette Eyüboğlu ile yolumuz oturma gurubu üreticisi Danca sayesinde kesişti. 

Danca Türkiye'nin ortaklarından Nükhet Taşman ve ekibinin organize ettiği Yazma Şenliği başlamadan bir gün önce "workshop provası" yaptık! Danca çalışanları yeni mağazaları bereketli olsun diye strafordan nar kalıpları yapıp kumaşa uyguladı. 

Straforlardan yapılan nar kalıpları önce siyah bir boyayla kumaşa basıldı. 

  

Simsiyah narlar büyük bir sabırla rengarenk boyandı. İşin ucunda resim ve kumaş boyama olunca ben de kayıtsız kalamadım. Büyük bir keyifle Danca'nın narlarına renk kattım! 
Hep beraber boyanan kumaş günün sonunda, emeği geçenler tarafından tek tek imzalandı.


  
 Günün sonunda Nükhet Hanım güzel bir sürpriz yaptı. 
İmece usulü yapılan narlı kumaşı çerçevelettirip mağaza girişine astırdı.  
  

 
  
 Fotoğraflar: Aylin OminçHiç yorum yok: