Translate

28 Eylül 2013

Kazova Direnişi

Metin Yeğin:
"BU YILIN MODASI: DİREN, İŞGAL ET, ÜRET!"  

Bugün hakları ödenmediği için çalıştıkları fabrikayı işgal ederek patronsuz üretime başlayan işçilere destek için Kazova'daydık. Benim beklediğimin üzerinde bir kalabalık vardı. Önce işçiler konuştu ardından da sanatçılar Kazova'da üretilen kazakları giyerek mini bir defile yaptı. Yazar, belgeselci, gazeteci, sinemacı, işçi, avukat, seyyah Metin Yeğin bu yılın modasını açıkladı: "Diren, işgal et, üret"  Hakan Yeşilyurt, İlkay Akkaya, Bandista, Grup Yorum direnişe destek için birer şarkı söyledi. Gülay da söyledi ama öyle zayıflamış ki bizim sahnedekinin Gülay olduğunu anlamamız bayağı uzun sürdü.


Cengiz Bozkurt, Hakan Yeşilyurt, Güler İnce, Burcu Deniz, Ezgi Kaya, Mehmet Esatoğlu, Nilüfer Açıkalın, İlkay Akkaya, Pelin Batu, Nur Sürer gibi sanatçılar da destek için oradaydı. Sanatçılar işçilerin ürettikleri kazakları giyerek podyumda yürüyüş yaptı.


KURTİZ'E KAZOVA'DAN SELAM
Alacakları ödenmediği için 28 Nisan'dan bu yana fabrika önünde direnişte olan Kazova işçileri, dün yitirdiğimiz Tuncel Kurtiz'e de selam yolladı. Grup Yorum'un 25. Yıl Konseri'nden görüntüler fabrika duvarına yansıtıldı ve büyük usta İnönü gibi Kazova'yı da inletti. Ümit İlter'in Geçit Yok'u ve kendi yokluğuyla yüreklerimizi titretti.

"Külümüz kalır geriye rüzgarda savrulur

sözümüz kalır
bir de öfkemiz, birde öfkemiz, birde öfkemiz
öfkeliyiz…"Teneke Trampet'in dinletisiyle başlayan defilenin ardından Devrimci İşçi Hareketi adına Behiç Aşçı söz aldı. Aşçı, "Bu direniş artık işçilerin emeklerinin karşılığını alma mücadelesini çoktan geçti. Bu artık ideolojik bir mücadele. Bir yanda patronlar ve onları destekleyen düzen, diğer yanda işçiler ve onları destekleyen halk. Bir yanda düzen ideolojisi, diğer yanda devrimci ideoloji" dedi.


ŞAŞIRDIK!
Aşçı'nın ardından söz alan Bülent Ünal ve Yaşar Günay, direnişleri hakkında bilgi verdi. 31 Ocak günü 4 aylık maaşlarını, kıdem ve ihbar tazminatlarını, izin ve fazla mesai ücretlerini ödemeden patronun ortadan kaybolduğunu anlatan işçiler: "Şaşırdık, ne yapacağımızı bilemedik. Evimize gittik. Daha sonra fabrikadan mal kaçırıldığını öğrendik. Fabrikanın önünde toplandık. Devrimci İşçi Hareketi'ni bulduk. DİH'in öncülüğünde direnişe başladık. Eylem içerisinde direnmeyi öğrendik. 28 Nisan'da fabrika önünde çadır kurduk. ve sesimizi daha geniş bir kesime duyurmaya başladık. Patron hakkımız olan makineleri götüremeyince, aynı gün fabrikayı işgal ettik ve açlık grevine başladık. Daha sonra da kendimiz üretmeye karar verdik. Fabrikada üretilmiş ve yarım kalan kazakları onardık. Bunları park forumlarında sattık. Tamamladığımız kazakların satışından elde ettiğimiz gelirlerle hasar verilmiş makineleri onardık. 3 tane dokuma makinesini çalışır hale getirdik. Artık bu makinelerde kendimiz üretiyoruz. Başımızda patron olmadan üretiyoruz. Üretmeye de devam edeceğiz" dedi.


'PATRONSUZ ÜRETİYORUZ'
Fabrikaya el koymaları sonrası depoda kalan numune kazakları Abbasağa Forumu’nda satan işçiler, kazandıkları paralarla arızalı olan üretim makinelerini tamir ettiler ve yeniden üretime başladılar. 30 TL karşılığında bu kazaklardan alarak direnişe siz de destek verebilirsiniz. 

Hiç yorum yok: