Translate

20 Temmuz 2012

DİJİTAL BELGESEL KÜTÜPHANESİ KURULDU,
SIRA ONLİNE SİNEMADA ! 


BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (BSB) İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Kalkınma Bakanlığı’nın finansal desteğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk dijital belgesel kütüphanesi Arşivist’te geri sayım başladı…
Arşivist sayesinde 600’ün üzerinde film dijital ortama aktarılarak koruma altına alındı. Şimdi sıra “Online Sinema”da!

Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (BSB), İstanbul Kalkınma Ajansı’nın maddi desteğiyle, dağınık halde bulunan binlerce belgesel filmin dijital ortama aktarılması amacıyla kurduğu “Arşivist: Dijital Belgesel Kütüphanesi” adım adım hayata geçiyor. 
Yaklaşık 1 yıl önce yapımına başlanan Türkiye’nin ilk dijital arşiv projesi Arşivist’in final etkinliği olarak 17 Temmuz Salı günü, Pera Müzesi’nde "Dijital Arşivlemeden Internet Yayıncılığına" konulu bir panel gerçekleştirildi. Belgesel Sinemacılar tarafından organize edilen panelde dijital arşivleme ve yayıncılık alanındaki deneyimler paylaşıldı.
  


Panele belgesel sinema dünyasından çok sayıda tanınmış isim katıldı. 
BSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgen, Arşivist Projesi Koordinatörü Yasin Ali Türkeri, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat ve Fizy Müzik Servisi Genel Müdürü Levent Erim’in konuşmacı olarak katıldığı panelde "Internet yayıncılığında bir içerik sağlayıcı olarak video arşivlerin önemi, online arşivleme, yayına çıkma, pazarlama ve dağıtımı" gibi birbiriyle ilintili konular tartışıldı.


Panel Arşivist'in anlatıldığı bir tanıtım filmi ile başladı.


YENİ PROJE: SANAL PERDE ONLİNE SİNEMA MERKEZİ
Panelin açılış konuşmasını yapan ve artık Türk sinemasına geniş bir arşiv hediye edebilecek durumda olduklarını söyleyen Hasan Özgen, "Kütüphanemizde 600’ün üzerinde dijital ortama aktarılmış ve servis edilmeye hazır belgeselimiz var. İstanbul Kalkınma Ajansı’na Sanal Perde Online Sinema Merkezi isimli yeni bir proje verdik. Bu proje belgesel, kurmaca, canlandırma ve deneysel gibi sinemanın bütün alanlarını kapsıyor. Arşivist’te olduğu gibi İSTKA buna da can suyu verirse belgesel sinemanın gelişimi için önemli bir adım atılmış olacak. Arşivist sıradan bir toplumsal bellek oluşturma çabası değil, ürettiklerimizin kalıcı şeyler olduğunu görmemizi sağlayan bir proje, yeni bir gelecek tasarlama merkezi” dedi.   
60 SANİYEDE 600 VİDEO YÜKLENİYOR
Yüzü aşkın yapımcı, yönetmen, sinema emekçisi ve akademisyenin bir araya geldiği panelde
yeni medya konusu da değerlendirildi. Dijital arşivlemeden sonraki adımın yeni medya yayıncılığı olması gerektiğine işaret eden Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, “Günümüzde sosyal medya bir yaşam alanı olarak kullanılmaya başlandı. Yeni medya sadece yayıncılık, sosyal medya ve internet olarak algılanmamalı. Video paylaşım sitesi olan YouTube’a 60 saniye içinde 600 tane yeni video yükleniyor. 2 milyon 300 bin internet kullanıcısı var. Bunların 1 milyonu blog takipçisi, 901 milyonu Facebook üyesi. Her yerden her zaman iletişim isteği arttığı için akıllı telefonlara talep yükseliyor. İki günlük veri tüketimi 600 Gigabyte. Her iki kullanıcıdan biri videolara yöneliyor. Bu da 185 bin DVD’ye karşılık geliyor. YouTube’un ayda 800 milyon ziyaretçisi var ve 3 milyar saat video izleniyor. 30 binden fazla kurum burada kanal açmış durumda. Her dakikada bir, toplam 72 saat uzunluğunda video yükleniyor” dedi.

 
Üretilmiş her tür eserin hakkının ödenmesi ve telif haklarının korunması gerektiğine işaret eden Fizy Müzik Servisi Genel Müdürü Levent Erim ise müzik kanalı olan Fizy’nin 22 milyon tekil kişiye ulaştığını ve dakikada 16 bin kullanıcıya hitap ettiğini belirtti.

 
*
 Arşivist
Öncelikle Türkiye’de belgesel sinemanın ilk dijital görsel arşivini oluşturarak belgesel sinemaya ilgi çekmeyi ve belgesel sinema konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Türkiye’nin ilk dijital belgesel kütüphanesi Arşivist’in; BSB üyelerinin belgesel filmleri ile dağınık arşivlerde bekleyen en az 3.000 belgesel filmi koruma altına almak, uluslararası yayıncılık ve dağıtım sektörleriyle entegre bir iletişim altyapısı oluşturmak, amatör ve profesyonel belgeselcilere araştırma kolaylığı sağlamak, yaratıcı insan gücü yetiştirmek, pazarlama, satış ve dağıtım mekanizmaları oluşturmak, fikri mülkiyet haklarının önemine dair model oluşturmak gibi pek çok hedefi bulunuyor. Geçen yıl temmuz ayında çalışmalarına başlanan Arşivist, aynı zamanda Türkiye’deki belgesel sinema çalışmalarının uluslararası dağıtım sistemine entegre olması yönünde önemli bir adım niteliği taşıyor. 


*
BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Belgesel filmlerin görünürlüğünü artırmak, tanıtımını kolaylaştırmak, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak, çalışma alanındaki zorlukları azaltmak amacıyla kurulan Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), 1997 yılının Mart ayında yapılan Ulusal Konferans ile örgütlenme sürecine girdi. “Sivil bir platform” olarak yola çıkan ve faaliyet gösteren BSB, ‘Meslek Birliği' statüsünde varlığını sürdürüyor. İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye'deki Belgesel Sinemacılara ulaşan BSB’nin, 3.000 filmlik bir arşivi bulunuyor. BSB, ‘aktif katılım ve aktif üyelik' temelinde, başta sinema alanında eser sahibi olan bağımsız yönetmenler, müzisyenler, senaryo-metin yazarları ve animatörler olmak üzere,  üniversite öğretim üyeleri, TRT ve özel televizyon belgeselcileri gibi geniş bir üye yelpazesi ile etkinliklerine devam ediyor.* 
Fotoğraflar: Serdar Güven
17 Temmuz 2012

*

Hiç yorum yok: